...
TRENČIANSKE STANKOVCE

OZNAM starostu obce Trenčianske Stankovce

v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID 19

Vážení občania Trenčianskych Stankoviec,

pandemická situácia na Slovensku sa nezlepšuje a patríme podľa medializovaných správ na prvé miesto v počte úmrtí (z dôvodu ochorenia COVID-19) na počet obyvateľov na svete. Veľmi smutné konštatovanie. Toto je výsledok práce Vlády SR, ktorá predvádza jednu mediálnu šou za druhou a namiesto toho, aby zabezpečila koordinované riadenie boja s COVID-19, len vytvára chaos v spoločnosti.

Samosprávy, ako to už býva zvykom opäť „vyhrnuli rukávy“ a pustili sa do testovania kvôli svojim občanom s vidinou, že situácia sa zlepší, a že život sa vráti ako tak do normálu. Nestalo sa. Testujeme, testujeme a výsledok? Pandemická situácia na Slovensku sa nezlepšuje.

                Štát postupom času potichučky preniesol celú ťarchu testovania na samosprávy a zalepil samosprávam oči tým, že za každého otestovaného dostane samospráva od štátu 5 eur. Nejde však len o stránku ekonomickú, ktorá je zásadná hlavne pri malých obciach, ale ide aj o inú vec. Štát sa na samosprávy totálne vykašlal. Okrem toho, že nám na okresnom úrade vydajú testy a požadujú od nás hlásenia, je pomoc z tohto štátneho orgánu absolútne nulová. Všetko si musí obec zabezpečiť sama, od personálneho zabezpečenia mobilného odberového miesta (MOM), ochranných pomôcok, technického vybavenia MOM až po likvidáciu nebezpečného odpadu. Okrem toho, keď žiadame príslušnú hygienu o informácie (počty nakazených, nie osobné údaje) o pandemickej situácií v obci, ktorá môže veľa napovedať nielen pri organizovaní testovania, ale aj pri rozhodovaní obce ako  zriaďovateľa základnej školy, či školu otvoriť alebo nie, dostávame len slabé informácie, a to aj po viacerých urgenciách.

Pán minister zdravotníctva SR v médiách vyhlásil, že podal pomocnú ruku samosprávam, že si môžu zriadiť MOM-ky. Pánovi ministrovi patrí veľká vďaka za takúto „obrovskú pomoc“, ale karty by mali byť rozdané trochu inak. Štátne orgány by mali konečne prevziať zodpovednosť za testovanie a samosprávy by mali byť štátu len nápomocné a poskytnúť potrebnú súčinnosť. Obec nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a to by si mali aj kompetentní uvedomiť.

Záleží nám na našich obyvateľoch a doteraz sme poslušne testovali, keď si to vláda zmyslela. Ale koľko máme ešte každý víkend testovať? Jeden mesiac? Pol roka?

Riešením by bolo, ak by si štát urobil analýzu, koľko MOM je potrebných na území Slovenska a v jednotlivých okresoch a umožnil súkromným subjektom zriadiť MOM-ky aj v obciach, aspoň spádových, aby bolo testovanie obyvateľstva plošne zabezpečené.

Ľudia, hlavne zdravotníci sú už vyčerpaní. Prídu z práce, idú cez víkend testovať a potom zase do práce. Okrem toho z dôvodu, že sme zahltení komplexným procesom testovania sa nemôžeme naplno venovať samosprávnym veciam.

 

Vážení občania,

v sobotu 20.2.2021 obec posledný krát komplexne zabezpečila testovanie v našej obci. Odteraz prenechávame štafetu testovania kompetentným štátnym orgánom.

V prípade nutnosti zaobstarania testu si Vám dovoľujem dať do pozornosti jestvujúce testovacie miesta v Trenčíne, zároveň sa budeme snažiť nájsť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý by bol ochotný a schopný prevádzkovať miestne odberné miesto v našej obci.

 

Na záver sa chcem poďakovať všetkým osobám, ktoré boli súčasťou odberných tímov počas víkendov, zamestnancom obecného úradu ako aj spoločnosti RZP, s.r.o. za ich pomoc pri plošných testovaniach v našej obci.

 

 

                                                                                                                              Martin Markech

                                                                                                                                starosta obce

                                                                                                                      Trenčianske Stankovce

Dátum vloženia: 22. 2. 2021 14:28
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 2. 2021 14:34
Autor:

Kalendár zvozu odpadov

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 1
DNES: 102
TÝŽDEŇ: 1596
CELKOM: 392725